Szukaj:

Rozwadów – miasto ze wspomnień
Rozwadów – miasto ze wspomnień

Mieszkańcy Stalowej Woli mogli podziwiać kolejną wystawę zdjęć znajdującą się na placu przed kinem Ballada. Tym razem na wielkoformatowych ekspozycjach mogli obejrzeć historię Rozwadowa i jego mieszkańców utrwaloną na starych fotografiach i pocztówkach.
Ekspozycja stanowi swoistą „podróż sentymentalną w czasie” dla mieszkańców Rozwadowa.
 
Ekspozycja przypominała utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach wydarzenia, obrazy i epizody z historii Rozwadowa i jego mieszkańców. Miasteczko, założone przez Gabriela Rozwadowskiego na gruntach wsi Charzewice, mocą przywileju wydanego przez Jana III Sobieskiego w 1690 roku, widniało na mapach do roku 1973, kiedy to włączone zostało do rozrastającej się aglomeracji miejskiej Stalowej Woli.

Do tej pory bohaterem wystaw i albumów, przygotowywanych przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, była głównie architektura miast - Rozwadowa i Stalowej Woli. Tym razem było inaczej. Po raz pierwszy zabytki zeszły na dalszy plan. Na starych, urokliwych fotografiach obiekty architektoniczne stały się tłem dla podążających do pracy ludzi, przejeżdżających samochodów i bawiących się dzieci; ulice, place, pomniki i domy, także te, które z czasem uległy przebudowie lub rozbiórce – pozostają na dalszym planie. Celem wystawy było pokazanie ulotności chwili, impresji z życia Rozwadowa, okruchów zdarzeń oraz atmosfery specyficznego, kiedyś wielokulturowego ośrodka handlowego. Ze zdjęć spoglądali na nas dawni mieszkańcy miasteczka, przedstawiciele różnych warstw społecznych i zawodów, żyjący tu na przestrzeni dwóch stuleci. 

 

Zwiedzający stali się świadkami wjazdu na stację kolejową pierwszego pociągu. Zostali uczestnikami ważnych wydarzeń i uroczystości zorganizowanych przez lokalne organizacje kulturalne, oświatowe, sportowe.admin, 13-05-2010

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczajcy:stat4u

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Generowanie strony [s]: 0.0210