Szukaj:

O poszukiwaniu bohaterów w ZSP nr 1
O poszukiwaniu bohaterów w ZSP nr 1

Nazwisko Józefa Talera raczej nie mówi nic mieszkańcom Stalowej Woli. Nie powinno jednak pozostawać obce tym, którzy interesują się historią miasta. 26 stycznia, w ZSP nr 1 odbędzie się premiera książki, która zaprowadzi nas w czasy okupowanego Lwowa, Rzeszowa i… Rozwadowa.„W poszukiwaniu bohaterów” Józefa Talera to jedna z najnowszych książek, która odnosi się do przedwojennych i wojennych czasów m.in. Rozwadowa. Są to barwne wspomnienia autora z okresu okupacji spędzonej w Rozwadowie, Lwowie i Rzeszowie. W swojej książce przywołuje bohaterów niebylejakich, choćby swojego ojca.

 Józef Taler jest synem zasłużonego oficera Wojska Polskiego i obrońcy Stalowej Woli Abrahama Thalera, który podczas II wojny światowej pełnił funkcję dowódcy kampanii przeciwlotniczej HSW. Razem z rodzicami mieszkał w Rozwadowie. Rodzina zachowała żydowską tożsamość, wykazując aktywność w ruchu syjonistycznym. Równocześnie pozostawała w głębokiej więzi z Polakami. W wyniku wojennych działań Józef przeniósł się do Lwowa, później zaś, na fałszywych dokumentach, do Rzeszowa. Po wojnie studiował medycynę, by ostatecznie wyjechać do USA. Tam właśnie w 1995 roku, powstała jego książka „In serach of heroes”.

Po niemalże 20 latach książka Talera trafia na polski rynek. Tłumaczenia podjął się Marek Wiatrowicz. Jej premiera odbędzie się w czwartek, 26 stycznia, o godz. 16.30 na dużej auli ZSP nr 1. Prezentację uświetni wykład Marka Wiatrowicza na temat relacji międzyludzkich społeczeństwa Rozwadowa przed II wojną światową. Zaplanowano również pokaz filmu ze słowem od autora oraz dyskusję. „Książka pokazuje pozytywny wizerunek Polaków w stosunku do społeczeństwa żydowskiego” – mówi organizator premiery Bartłomiej Belcarz. – „Taler zaprzeczył wizerunkowi, jaki zbudował w swoich dziełach np. Gross. Polacy u Talera nie są żydożercami”.

Książkę będzie można kupić podczas spotkania. Później dostępna będzie w sklepiku Muzeum Regionalnego oraz księgarni Stańczyk.


kwadmin, 21-01-2012
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczajcy:stat4u

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Generowanie strony [s]: 0.0113