Szukaj:

Andrzej Szlęzak o tworzeniu nowych granic
Andrzej Szlęzak o tworzeniu nowych granic

„Dmowski i Paderewski na konferencji pokojowej Paryż 1919” to temat konferencji, jaka odbyła się 20 stycznia w PSM w Stalowej Woli. O historii i jej odbiciu we współczesności mówił prezydent miasta, Andrzej Szlęzak.Spotkanie rozpoczął Moon Seung Woo, 11-letni Koreańczyk, który wykonał dla zebranych „Fantazje Impromptu Cis-Moll Fryderyka Chopina. Dla gości przygotowana była również wystawa „Roman Dmowski 1864-1939” dotycząca życia i działalności politycznej znanego międzywojennego polityka.

 

Głównym punktem spotkania była prelekcja prezydenta Andrzeja Szlęzaka na temat roli polskich polityków w procesie ustalania granic Polski. Poprzez zarysowanie sylwetek dwóch wielkich polityków Ignacego Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego, którzy wzięli udział w konferencji w Wersalu, Szlęzak odwoływał się do dzisiejszych realiów politycznych. Jego zdaniem, największą zasługą XX-wiecznych polityków było wprowadzenie sprawy polskiej w ogólnonarodowe dyskusje. Dzięki nim było możliwe wykształcenie jakiejkolwiek formy państwowości na ziemiach polskich. Gdyby nie ich starania nawet PRL byłby niemożliwy, mimo że nie było to niepodległe państwo.

 

Prezydent mówił również o politykach, którzy zajmowali pozytywne stanowisko wobec polskich postulatów. Do nich należał m.in. Georges Benjamin Clemenceau, który, jak poinformował zebranych prelegent, nazywany był przez Dmowskiego „starym pierdołą”. „Chciałbym, aby choć rondo jego imienia powstało w Stalowej Woli” – powiedział w swoim wystąpieniu Andrzej Szlęzak.

 

W wykładzie nie zabrakło również odniesienia do dzisiejszej roli polityków. Jak podkreśla prezydent, od 20 lat Polska nie wykształciła żadnego nowego męża staniu. Ostatnim był kard. Stefan Wyszyński oraz, działający na innej płaszczyźnie, Jan Paweł II. Dziś o polityce decydują miernoty, a nasze życie polityczne nie pozwala na wyłonienie się prawdziwych mężów stanu.

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vademecum”, którego współzałożycielem jest właśnie Andrzej Szlęzak.

 

KW, fot. Piotr Walerowicz, video PIKSAR Studio

 

 


 admin, 23-01-2012

Komentarze
marek(24-01-2012, 10:16:28)
nuuudy w tej stalowej Takie tematy to na uniwersytety Tu nawet historycy wybiora tesco

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczajcy:stat4u

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Generowanie strony [s]: 0.0196